MÜHENDİSLİK

MÜHENDİSLİK - MÜHENDİSLİK

BEST A.Ş. geniş mühendis ekibi ve tam zamanlı Ar-Ge personelleri ile transformatör tasarımından çok daha fazlasını yaparak müşterilerine çözüm sunmaktadır.

En güncel ulusal ve uluslararası standartlara ve müşteri şartnamelerine uygun; uzun ömürlü ve dayanıklı transformatör tasarımı yapma gayesi ile çalışan geniş mühendislik ekibinin amacı; müşteri için en optimum çözümü sunmaktır.

Tasarımlar; 50 yıldan fazla firma tecrübesi ve birikimi ile kendi normlarımızla, kendi bilgimizle ve kendi teknolojimizle yapılmaktadır.


IEC, ANSI ve GOST gibi endüstriyel standartlar tümüyle karşılanabildiği gibi, yerel yönetmeliklere ve müşteri şartnamelerine de uyulmaktadır. Ancak transformatör tasarımında asıl önemli olan, her pazara ve uygulamaya has ihtiyaçları ve zorlukları belirlemektir. Her transformatörün üstesinden gelmesi gereken sorunlar farklıdır. Her müşterimizin farklı öncelikleri vardır. BEST Tasarım Bölümü'nün önceliği de müşteri ihtiyaçlarına en doğru cevabı, en hızlı şekilde vermektir.

Elektrik Tasarım Bölümü aktif kısmın tasarımından, izolatörler ve şalter gibi aksesuarların seçimine kadar bütün detaylarla ilgilenir. Özellikle yüksek gerilim ve akımlara uygun tasarımlar yapmak ise ayrı bir uzmanlık gerektirir. Mekanik Tasarım Bölümü; Kısa devre kuvvetleri, yüksek basınçlı tank, deprem şartları, yüksek gerilim (750kV ), yüksek akım (130kA), hava koşulları (-55°C ila 55°C, tropikal, kıyı, endüstriyel koşullar), soğutma sistemi tasarımı ve ses izolasyonu gibi birçok konuda uzmanlaşmıştır.Teklif aşamasından başlayarak her transformatörü yeni bir ürün (unique piece of equipment) olarak ele alınır. Birçok farklı olasılıktan en avantajlı olanı bulmak için hızlı ve etkin hesap programları kullanılır. Her tasarım daha sonra kendi geliştirdiğimiz veya lisansladığımız analiz programlarıyla incelenir. Onaylanan tasarımlar ve detaylı sargı ve üretim çizimleri oluşturulur. Tüm imalat resimlerinin hazırlanması, imalat takibi tecrübeli mühendisler tarafından yapılmaktadır.

Transformatörler imalata başlanmadan önce, dizaynlar ile 3D modellenerek simülasyon çalışmaları gerçekleştirilir. Bu sayede tasarımsal olarak tüm şebeke zorlu koşulları modellenebilir. Firmamızda; dışarıdan destek almadan elektrostatik analizler, elektromanyetik alan analizleri, deprem analizleri, ısı transferi, akustik analizler, CFD analizleri ve tüm transformatör analitik hesaplamaları yapılabilmektedir. Tüm simülasyon yazılımları BEST A.Ş. Ar-Ge ekibi bünyesinde lisanslı olarak bulunmaktadır.


Simülasyonlar ile yazılımsal test edilen transformatörler; üretildikten sonra laboratuvarlarımızda test edilir ve gelen sonuçlarla hesapların doğruluğu karşılaştırılır. Böylece her tasarım bir sonrakini geliştirmek için de bir fırsata dönüşür. Müşterilerimize de bir sonraki teklifte daha isabetli ve daha hızlı geri dönüş yapılabilir.

Ürettiğimiz her transformatör, geleceğin transformatörüdür. Bir transformatörden beklenen uzun yıllar güvenle çalışmasıdır. Geçen yüzyılda üretilmiş transformatörlerin yenilendiği bir süreçteyiz. Elektrik tasarımda, geleceğin trafolarını bekleyen akıllı şebekelerle uyum, yüksek verim, kesintisiz, kaliteli enerji talebi ve çevrecilik gibi talepler de hesaba katılmaktadır.


Şirketin, araştırma, teknoloji ve ürün geliştirme faaliyetlerine yatırımları, 1984'li yıllara kadar uzanmaktadır. 01.11.2010 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Ar-Ge Merkezi Belgesi” almaya hak kazanmıştır ve BEST A.Ş. kazandığı bu hak ile ülkemizde transformatör sektöründeki ilk Ar-Ge merkezine sahip olmuştur.

Ar-Ge Merkezimiz; 2014 yılında “Enerji Sektöründeki Lider Ar-Ge Merkezi” ödülüne layık görülmüştür.

En önemli sermayesini sahip olduğu insan kaynağı olarak gören BEST A.Ş. Ar-Ge merkezi, çalışanlarının kişisel gelişimleri için geniş imkânlar ve fırsatlar sunmaktadır. Sadece Ar-Ge personeline değil, mavi ve tüm beyaz yaka personelin eğitim yatırımları üst seviyelerdedir.

Araştırmacılarının sınai/fikri haklarını patent ile koruma altına almayı hedefleyen Ar-Ge merkezinde patent ekibi bulunmaktadır ve 10'a yakın patent başvurusu vardır, daha da arttırılması hedeflenmiştir.Ar-Ge finansmanı olarak şirket öz kaynaklarının yanında; TEYDEB ve devlet desteklerinden de faydalanılmaktadır. Ar-Ge Merkezinde Tübitak destekli 20’den fazla proje yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Bu destek; yoğun hakem heyeti izlemesi ve akademik altyapı yeterliliği sorgulanarak verildiği için, Ar-Ge çalışmalarının kalitesinin nişanı olarak da yer almaktadır.

BEST A.Ş. Ar-Ge merkezi bünyesinde akademik olarak da her kademede mühendis bulunmaktadır. Doktoralı, yüksek lisans mezunu yüksek mühendisler ile yüksek lisansına devam eden mühendisler, lisans mezunları ve teknik personel Ar-Ge'nin insan kaynağıdır.

BEST A.Ş. Ar-Ge Merkezi; 60'dan fazla tam zamanlı personel ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Ar-Ge Merkezinde bulunan yazılım takımı; transformatör tasarımı, maliyetlendirme ve hesaplamada programlar hazırlayarak optimum tasarımlar geliştirmek ve daha hızlı projeler üretilmesine katkı sağlamak için çalışmaktadır. Ayrıca şirket bünyesindeki iş süreçlerine çözümler üreten sistemler geliştirmektir. Ar-Ge çalışmaları kapsamda ihtiyaç duyulan sistemler sıfırdan geliştirildiği gibi var olan sistemler üzerinde de optimizasyon çalışmaları yapılmaktadır.

BEST A.Ş.’de sadece araştırma ve geliştirme değil, ürün ve üretim geliştirme faaliyetleri de yapılmaktadır. Ür-Ge bölümü, öneri sistemleri ile sürekli üretim iyileştirme, yalın imalat, makinelerin haberleşmesi, işçilik iyileştirme ve performans arttırma, ürün akışı mükemmelleştirme çalışmaları gerçekleştirmektedir.