İNSAN KAYNAKLARI

İNSAN KAYNAKLARI - YETENEK YÖNETİMİ

BEST A.Ş. olarak her çalışanımızı yetenek olarak görmekteyiz. Bireysel gelişim olanakları hazırlayarak üst yönetimle birlikte yaptığımız düzenli organizasyonlar ve beyin fırtınası toplantıları ile çalışanlarımızın potansiyellerini ortaya çıkaracakları ve geliştirecekleri katılımcı bir iş ortamı oluşturuyor, kariyer fırsatlarını ve şirketi değerlendirmelerini sağlıyoruz.

İK planlarımızı oluştururken doğru yeteneğin bulunmasını sadece bugünün değil, geleceğin yeteneklerini istihdam etmeyi amaçlamaktayız. Çalışanlarımızın yeteneklerini keşfetmek amacıyla kullandığımız tüm araçların ortak hedefi, çalışanlarımızı iyi tanımak, beklentilerini bilmek ve bu beklentileri karşılayabilmektir. Bu amaçla kullandığımız ve tüm çalışanlarımızı kapsayan en yaygın aracımız, BEST A.Ş.’ ye özgü Hedef Bazlı Performans Değerlendirme Sistemi’dir. Tüm çalışanlarımızı kapsayan sistemde amaç, çalışanlarımızı sadece değerlendirmek değil, iş planlarına katılımı sağlamak, başarı için motive etmek ve potansiyellerini geliştirmek için planlama yapmaktır.

Şirketimizde, genç ve yüksek niteliklere sahip bir çalışan profili mevcuttur. Onların kariyer beklentilerini ve hedeflerini bilmek, yönetmek, kurumla paralel hedefler geliştirmelerini sağlamak ve hedeflerini doğru yönetebilmeleri için onlara rehberlik etmek, Yetenek Yönetimi açısından oldukça önemlidir.